• Feng Zhenglin

    Administrator(minister level)

    Secretary of CPC Group, CAAC

    Feng Zhenglin
    Feng Zhenglin, male, of Han nationality, was born in September 1957 in Yanchuan, Shaanxi Province. Feng is a CPC member, has a bachelor’s degree, and is a credited Senior Engineer.

    In June 1975, Feng worked as a member of the educated youth in the Ma Village Production Brigade, Ma Village Commune, Xianyang City, Shaanxi Province.

    In February 1978, Feng began his study in the Department of Highways in Xi’an Highway Institute majoring in highway engineering.

    From February 1982, Feng worked successively in the Bureau of Highways and the Department of Engineering Management, Ministry of Transport (when he furthered studies in highway construction in the Federal Republic of Germany).

    In May 1995, Feng was appointed the assistant counsel with the Department of Highway Management, Ministry of Transport (when he took a temporary post as Deputy Director-General, Department of Transport, Tibet Autonomous Region from July, 1995 to June, 1998).

    In July 1998, Feng was appointed Deputy Director-General, Department of General Planning, Ministry of Transport.

    In July 2000, Feng was appointed Director-General, Department of Highways, Ministry of Transport.

    In May 2003, Feng became Vice Minister and a member of the CPC Group, Ministry of Transport.

    In March 2008, Feng was reappointed Vice Minister and a member of the CPC Group in the restructured Ministry of Transport.

    In October 2015, Feng served as Vice Secretary, CPC Group and Vice Minister, Ministry of Transport.

    In December 2015, Feng served as Vice Secretary, CPC Group, and Vice Minister, Ministry of Transport, and Secretary, CPC Group, CAAC.

    In January 2016, Feng served as Vice Secretary, CPC Group, and Vice Minister, Ministry of Transport, and Secretary, CPC Group, and Administrator (in April 2017, Feng is identified as minister level administrator) , CAAC.